
Alebo, v ktorých odvetviach využívame zeolit a jeho výnimočné vlastnosti
Enviro segment: Vedeli ste, že zeolit:
- slúži na úprava vody – čistenie odpadových, technologických, komunálnych a dažďových vôd,
- sa používa pri filtrácii vzduchu a plynov (nemocnice, administratívne budovy a iné.) a čistenie spalín.
- bol účinne použitý pri atómových katastrofách v Černobile a Fukushime . Odstránenie rádioaktívnej odpadovej vody (rádioizotopy Cs a Sr), ako aj dekontaminácia pitnej vody rôznymi zeolitovými sitami, vybudovanie zeolitových valov na zabránenie vyplavovaniu radiácie do oceánu (Fukušima).
- je výborný adsorbent škodlivín a pachu v prírodných kúpacích jazierkach.
Poľnohospodárstvo: Vedeli ste, že zeolit:
- sa využíva pri chove hospodárskych zvierat ako doplnková látka do krmiva alebo kŕmne aditívum.
- zabudovávaním do ornej pôdy dokáže zachytávať vlhkosť a postupne ju uvoľňovať. Tým poľnohospodári dokážu predísť k stratám na úrode počas vegetačného obdobia pestovaných rastlín, bez dažďa.
- efektívnejšie využíva živiny hnojív, pozitívne ovplyvňuje pH pôdy a podporuje rast koreňového systému.
- vďaka svojim výnimočným vlastnostiam ho používame ako podstielky pre dobytok, hydinu, ale aj mačky a iných maznáčikov. Vynikajúco adsorbuje pachy a vlhkosť z exkrementov. Hygienizuje toalety a tým zabraňuje tvorbe baktérií, plesní, parazitov, roztočov.
Veda a výskum: Vedeli ste, že zeolit:
- slúži ako hlavná zložka pri takzvanom zeoponickom pestovaní. Pojem zaviedla NASA (The National Aeronautics and Space Administration), keď vytvorila substrát na báze zeolitu a vody pre pestovanie plodín vo vesmíre. Prvýkrát bol použitý na vesmírnej stanici MIR (1990). Vďaka nemu sa podarilo prvýkrát vypestovať vo vesmíre kapustu, reďkovku, pšenicu, sóju..!
- v budúcnosti môže byť použitý aj pri uskladňovaní nových palív, ktoré sú lacnejšie a čistejšie. Vodík je jedným z kandidátov na palivo, ktoré by mohlo byť skladované a prepravované bezpečne pomocou zeolitov.. Vzhľadom k tomu, že vodík je najrozšírenejším prvkom vesmíru, je to ideálne palivo. Vedci hľadajú riešenie pre efektívne skladovanie vodíka a zeolity sú testované ako možné uskladňovacie médium
- niektoré produkty a technológie vyvinuté pre NASA (The National Aeronautics and Space Administration) potreby sú neskôr uvádzané na trh pre komerčné účely. Jedným s takýchto výrobkov je aj zeolitový molekulárny adsorbčný náter (MAC). Predpokladané využitie: farmaceutická výroba, potravinársky priemysel, elektronická výroba, laserová výroba, vákuové systémy, chemické spracovanie. Taktiež sa skúma antimikrobiálny účinok zeolitov na viac ako 50 baktérií, plesní a mikroorganizmov.
Liečebné a kozmetické účely: Vedeli ste, že zeolit:
- pridaním do vody pri kúpaní odstraňuje toxíny, voľné radikály, posilňuje imunitný systém, vyrovnáva úroveň pH v tele. Zeolitový kúpeľ je vhodný po masáži. Napomáha lepšiemu vylučovaniu škodlivín z tela von
- je vhodný na výrobu zubných pást a práškov. Takéto výrobky nepotrebujú chemicke aditíva, pretože zeolit jednoducho viaže baktérie vďaka svojej adsorpčnej schopnosti
- vďaka svojim výnimočným vlastnostiam je používaný v kozmetike ako sú mydlá, rôzne krémy, telové zábaly, peelingy, pleťové masky atď. Používaním takýchto výrobkov, vašu pokožku naplnia energiou stopové prvky, ktoré obsahuje zeolit. Zároveň takéto výrobky majú aj dermatologický význam
- sa na celom svete používa na vnútorné použitie. Ľudia ho používajú na detoxikovanie tela, ako alternatívna liečba rôznych chorôb, žaludočné problémy a mnoho ďalších.
Pravdou je, že takýto dar zeme, akým je zeolit – klinoptilolit, by si zaslúžil ďalší výskum pre humánne účely.
Ak si myslíte, že článok zaujme aj iných, zdieľajte 🙂
Michal Paulišin 🙂