Ako si moje deti pochutili na zubnej paste

Fejtónovým perom…

Ráno som šiel rozospatý do kúpeľne. Neviem si spomenúť, či je už štvrtok, alebo je ešte len streda. V duchu si myslím. „ Bodaj by bol už štvrtok. Ten týždeň nemá konca.“ Keď už stojím v kúpeľni pred zrkadlom, s prižmúrenými očami chytám zubnú kefku, vytlačím zubnú pastu a za chrbtom sa mi ozve. „Aj my, aj my!“ Tak som sa  zľakol, že som vyskočil pol metra do vzduchu. Otočím sa a za mnou nikto. Pomaly sa otáčam späť k zrkadlu. Teraz však mám už oči vypleštené a srdce mi bije jak ventilátor.

„Asi prestanem pozerať tie horory.“ Zamrmlal som si. Trocha som sa upokojil a pozerám, či mi nepribudol ďalší sivý vlas.  V tom ma niečo chytilo za nohu. Druhý šok! Až mi kefka vyletela z ruky,  kdesi do suseda cez otvorené okienko. Keď som to celé rozdýchal, zisťujem, že si to len moje dve deti chcú so mnou umyť zuby.

Pekne deťom vytláčam pastu na zubnú kefku. Prísnym tónom im vravím, aby si tie zúbky poriadne vydrhli a zvyšnú zubnú pastu vypľuli do umývadla. Medzitým cez okienko volám na susedovho psa, aby mi priniesol moju kefku. Ale ten bastard lenivý ju len celú olízal a začal ju ohryzávať, ako nejakú kostičku. To je ale hajzel ten pes. Teraz aby som si kúpil novú kefku. Ako sa tak naťahujem s tým psom ani som si nevšimol, že za mnou stojí manželka. Samozrejme až kým nezvrieskla. “To jak si dával na deti pozor. Zjedli skoro pol pasty.“ No tak som sa zľakol, že som z jednej dostal šupu od horného rámu okna. Skočil som dole z okna a nechápajúc krčím ramenami, ako sa to mohlo stať. “Však tu stojím celý čas“. Hovorím. Mám toho dosť, zuby, nezuby. Ešte som si radšej skontroloval trenky či ich s tých šokov netreba vymeniť a rýchlo som odišiel do práce.

 

Prečo by naše deti (samozrejme aj my dospeláci) nemali jesť zubnú pastu?

No je to z viacerých dôvodov:

 • pasta nie je  jedlo ani žiadny výživový doplnok
 • samozrejme nebudeme prehĺtať zubný plak so zvyškami jedla
 • taktiež takmer všetky komerčné zubné pasty obsahujú fluór-fluoridy

O téme fluoridov v zubných pastách sa v dnešnej dobe veľa hovorí. Výrobcovia pást ich preferujú ako účinnú látku v boji proti zubnému kazu. Ich odporcovia zasa poukazujú na ich toxicitu.

Keďže táto téma je príliš obsiahla a nájsť pravdu vo všetkých tých protichodných článkov je obťiažne, rozhodol som sa, že názor by ste si mohli urobiť aj sami. Na konci blogu nechám pár odkazov o priaznivom vplyve fluoridov na zuby, ale aj ich škodlivosti. Článkov ohľadne používania fluoridov je veľa, takže odporúčam, aby ste aj sami boli aktívni, a môžete nám napísať, čo si o tejto téme myslíte. Nájdete nás na aj na facebooku: https://www.facebook.com/4bodysolutions/ .

A potrebujeme vôbec zubnú pastu? Niektorí zubní lekári  tvrdia, že žiadnu pastu na umývanie chrupu by sme nepotrebovali. Stačí si vybrať dobrú kefku a vhodnou technikou si umývať zúbky. Minimálne je to  najlacnejšia možnosť starostlivosti o chrup.

Ale ak len predsa potrebujete nejakú pastu, tak Vám ponúkam výnimočné zeolitové pasty Pixi a prášky Shine. Benefity týchto výrobkov je hneď niekoľko.

 

Vlastnosti a účinné látky:

Starostlivosť o zuby

 • obsahujú bio-koherentné zložky, ktoré podporujú prirodzenú bakteriálnu flóru ústnej dutiny a   stimulujú jej činnosť, selektívne dezinfikujú ústnu dutinu

 

 • v protiklade s inými prípravkami ústnej hygieny, pasty Pixy a zubné prášky Shine neničia baktérie chemicky, ale zeolit, ako hlavná zložka, ich vďaka svojej prirodzenej adsorpčnej schopnosti jednoducho naviaže na seba.
 • zubom a celej ústnej dutine v maximálnej miere ponúkajú každodennú ochranu
 •  mikročastice minerálov bezpečne leštia a bielia zuby, sťahujú ďasná a zabraňujú krvácaniu ďasien
 •  obsahujú xylit: dokáže až o 80% znížiť pravdepodobnosť zubného kazu, zabraňuje kvasným procesom a tým zachováva kyslo-zásaditú rovnováhu ústnej dutiny, znižuje tvorbu plaku a prispieva k zabudovaniu minerálov do zubnej skloviny. ( Xylit alebo Xylitol je prírodná náhrada cukru – brezový cukor s mimoriadne nízkym glykemickým indexom a pomalým vstrebávaním. Stabilizuje pH v ústach, pretože v prítomnosti xylitolu sa  baktérie, ktoré spôsobujú zubný kaz nedokážu rozmnožovať
 • penivá zložka je na báze šetrného kokosového oleja, ktorý má až 600-krát nižšie dráždivé účinky, než v ostatných zubných pastách používané tenzidy.
 • zubný prášok s príchuťou eukalyptu obsahuje čajovníkový olej (tea tree), ktorý má protizápalový účinok, a napomáha v boji proti herpesu
 • neobsahujú fluór ani SLS

 

Zubné prášky Shine a pasty Pixi neobsahujú fluoridy a svojím obsahom sú momentálne bezkonkurenčné, a to nielen v našich končinách, ale v celej Európe.

 

Články o priaznivom vplyve fluoridov….

Výrobca zubných pást. Prečo sú fluoridy  v zubných pastách dôležité.

http://www.gaba.sk/sk_SK/1318/Fluoridy.htm?Subnav2=Fluorides

Mýtus o škodlivosti fluoridov:  http://www.myty.sk/mytus- Mýtus o škodlivosti fluoridov.  fluor-v-zubnej-paste-je-nebezpecny/  .

Článok o priaznivom vplyve fluoridov na zuby http://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/clanok/351661-fluoridy-su-dobry-kabat-pre-zuby/.

 

Články o nepriaznivom vplyve fluoridov….

Web o škodlivosti používania fluóru spojený s petíciou na vládu USA pre zrušenie fluoridácie pitnej vody. Nájdete tu videá, rozhovory, a množstvo iných materiálov aj ohľadom ústnej hygieny. Jedna z najlepších stránok, ktoré som ohľadne fluoridov čítal. Komu by robila problémy angličtina použite nejaký prekladač. Stojí to za to.

http://fluoridealert.org/issues/dental-products/toothpastes/

Blog Martina Chudého o škodlivosti fluóru a jeho zlúčenín. Dlhší článok, ale určite odporúčam prečítať.

http://martinchudy.blog.sme.sk/c/299395/fluorid-v-pitnej-vode-podvod-storocia-serial-11-krokov-ku-zdraviu.html

Krátky článok o pastách a ich vplyv na deti.http://www.rodinka.sk/zdravie/zdravie/fluoridy-a-zubne-pasty/.

 

Neutrálne články

Niečo o fluóre a jeho zlúčeninách:  https://cs.wikipedia.org/wiki/Fluor.

Niečo o fluóre a jeho zlúčeninách:  https://cs.wikipedia.org/wiki/Fluoridy

Pasty s fluoridmi alebo bez? http://www.vitarian.sk/clanky/zdravie/2015/ochorieme-od-fluoridu-v-zubnej-pasty

Fluoridi – chronologická história.http://www.infiniteunknown.net/2010/10/31/fluoride-a-chronological-history/

Na záver jeden dokument. Bohužiaľ len v angličtine.

https://youtu.be/GqstwfKGzPI

 

Mišo Paulišin

Odkedy používam túto zubnú pastu celý deň necítim povlak na zuboch, dokonca sa mi odlupuje zubný kameň, takže ušetrím u zubára 🙂 Ráno, keď sa zobudím, nemám pocit zatuchnutých úst, ako po ostatných zubných pastách, žiaden povlak a lepší dych,  odporúčam 🙂

Martina

učiteľka na základnej škole

Produkty z tejto stránky môžem iba odporučiť. Maximálna spokojnosť. 🙂

Marek

Grafik 4 texel

Zeolitovy prašok by som rada odporučila aj ľuďom, ktorí rovnako ako ja trpia gastroenterologickým refluxom. Po dlhoročnom skúšaní všetkých možných prostriedok z lekární, som sa počas obdobia kojenia dostala k tomuto produktu a rozhodla sa ho vyskušať, Keďže je prírodný, neobsahuje nič čo mohlo uškodiť mne, či dieťaťu ako mnohé iné výrobky. A odvtedy ho používam stále hlavne pre mňa v kritický obdobiach ako je jeseň a jar stačí si dať jeden pohár prášku ráno alebo v prípade akútnej bolesti podľa chuti 🙂 a problémy s vracaním sa štiav alebo napínaním sú naozaj do pár minút preč …. jedinou škodou je, že som tento produkt nepoznala už v prvom tirmestri tehotenstva.

Jaroslava

Na materskej dovolenke