Ráno som šiel rozospatý do kúpeľne. Neviem si spomenúť, či je už štvrtok, alebo je ešte len streda. V duchu si myslím. „ Bodaj by bol už štvrtok. Ten týždeň nemá konca.“ Keď už stojím v kúpeľni pred zrkadlom, s prižmurenými očami chytám zubnú kefku, vytlačím zubnú pastu a za chrbtom sa mi ozve. „Aj my, aj my!“ Tak som sa zľakol, že som vyskočil pol metra do vzduchu. Otočím sa a za mnou nikto. Pomaly sa otáčam spať k zrkadlu. Teraz však mám už oči vypleštené a srdce mi bije jak ventilátor.

„Asi prestanem pozerať tie horory.“ Zamrmlal som si. Trocha som sa upokojil a pozerám, či mi nepribudol ďalší sivý vlas. V tom ma niečo chytilo za nohu. Druhý šok! Až mi kefka vyletela z ruky kdesi do suseda cez otvorené okienko. Keď som to celé rozdýchal, zisťujem, že si to len moje dve deti chcú so mnou umyť zuby.

Pekne deťom vytláčam pastu na zubnú kefku. Prísnym tónom im vravím, aby si tie zúbky poriadne vydrhli a zvyšnú zubnú pastu vypľuli do umývadla. Medzitým cez okienko volám na susedovho psa, aby mi priniesol moju kefku. Ale ten bastard lenivý ju len celú olízal a začal ju ohryzávať, ako nejakú kostičku. To je ale hajzel ten pes. Teraz aby som si kúpil novú kefku. Ako sa tak naťahujem s tým psom ani som si nevšimol, že za mnou stojí manželka. Samozrejme až kým nezvrieskla. “To jak si dával na deti pozor. Zjedli skoro pol pasty.“ No tak som sa zľakol, že som z jednej dostal šupu od horného rámu okna. Skočil som dole z okna a nechápajúc krčím ramenami, ako sa to mohlo stať. “Však tu stojím celý čas“. Hovorím. Mám toho dosť, zuby, nezuby. Ešte som si radšej skontroloval trenky či ich s tých šokov netreba vymeniť a rýchlo som odišiel do práce.

Mišo Paulišin.

Zeolitové zubné prášky a pasty: http://solutions.zeomineralproduct.sk/…/cc3d69ed781b1…/lists

Vlastnosti a účinné látky:

– obsahujú bio-koherentné zložky, ktoré podporujú prirodzenú bakteriálnu flóru ústnej dutiny a stimulujú jej činnosť, selektívne dezinfikujú ústnu dutinu

– v protiklade s inými prípravkami ústnej hygieny, pasty Pixy a zubné prášky Shine neničia baktérie chemicky, ale zeolit, ako hlavná zložka, ich vďaka svojej prirodzenej adsorpčnej schopnosti jednoducho naviaže na seba.

– zubom a celej ústnej dutine v maximálnej miere ponúkajú každodennú ochranu.

– mikročastice minerálov bezpečne leštia a bielia zuby, sťahujú ďasná a zabraňujú krvácaniu ďasien

– Obsahujú xylit: dokáže až o 80% znížiť pravdepodobnosť zubného kazu, zabraňuje kvasným procesom a tým zachováva kyslo-zásaditú rovnováhu ústnej dutiny, znižuje tvorbu plaku a prispieva k zabudovaniu minerálov do zubnej skloviny. ( Xylit alebo Xylitol je prírodná náhrada cukru – brezový cukor s mimoriadne nízkym glykemickým indexom a pomalým vstrebávaním. Stabilizuje pH v ústach, pretože v prítomnosti xylitolu sa baktérie, ktoré spôsobujú zubný kaz nedokážu rozmnožovať.

-Penivá zložka je na báze šetrného kokosového oleja, ktorý má až 600-krát nižšie dráždivé účinky, než v ostatných zubných pastách používané tenzidy.

-Zubný prášok s príchuťou eukalyptu obsahuje čajovníkový olej (tea tree), ktorý má protizápalový účinok, a napomáha v boji proti herpesu

Neobsahujú fluór ani SLS.